TOVAR V AKCII

naša cena 6,99 €
skladom
naša cena 5,59 €
skladom
naša cena 6,99 €
skladom


Kedy môže dieťa začať maľovať?

Začať maľovať systematicky už môžete s dvojročným dieťaťom

Ak sa neviete dočkať prvého momentu ako Vaša ratolesť drží farbičku či pastelku v rukách a zavesíte si tak jeho prvý obrázok na chladničku, nemusíte viac čakať. Všetky deti milujú kreslenie. Ak ale chcete spojiť hru s niečím užitočným, môžete sa pustiť do systematického kreslenia a upevňovania tak jemnej motoriky dieťaťa.


Vo veku 2 rokov sa u dieťaťa začína vyvíjať jemná motorika. Cíti rytmus, kopíruje pohyby rodiča, skúma nové veci. Vie behať, ľahko urobí drep a znovu sa postaví,  zvláda prevracať v knižke jemné stránky jednu po druhej, pomaly sa dokáže obliekať, vie postaviť dokonca vežičku zo 4 kociek.


 

Ako nato? Zoberte si dva papiere. Jeden pre seba a druhý pre vaše dieťa. Veľmi vhodné sú na začiatok voskové pastelky, s ktorými sa deťom  kreslí ľahšie. Neskôr však môžete použiť aj vodové farby, alebo farby na maľovanie prstami. Práve posledné spomenuté farby sú netoxické a majú nepríjemnú chuť, ktorá odraďuje dieťa od ich ochutnávania. Nájdete ich na stránke e-shopu www.maliarskeplatno.sk ako farba na maľovanie prstami Brian Clegg.


Na papier si nakreslite niekoľko veľkých bodiek a pomaly ich spájajte čiarou. Dieťa navigujte aby kreslilo podľa Vás. Vôbec nevadí, že čiary sú spočiatku krivé a nerovnomerné. Dieťa si totižto pomaly upevňuje jemnú motoriku a vedie ho to k rozoznávaniu rovinných útvarov.


Inou aktivitou môže byť maľovanie štetcami na väčšie maľovanky. Vhodné je použiť len tri farby, nech sa môže dieťa sústrediť na držanie štetca a nie na výber farieb. Pri používaní farbičiek by sa mali zmenšiť tvary na vykresľovanie. Pokiaľ ide o fixky, odporúčame ich použiť až vo vyššom veku, keď už dieťa bude mať zvládnutú jemnú motoriku, aby sa mu fixky nešmýkali po papieri.


Vo veku dvoch rokov sa už prvý krát črtá aj osobnosť dieťaťa. Môže byť vodcom, či skôr vedeným, je bezstarostné alebo niekedy priveľmi starostlivé. Kritiku niekedy prijíma so slzami alebo s ľahkosťou a úsmevom na tvári. Čo je ale pri maľovaní dôležité, dieťa sa učí  trpezlivosti, zlepšuje svoju sústredenosť, zvyšuje svoje motorické schopnosti a zlepšuje svoju kreativitu. Využite teda maľovanie a charakter dieťaťa môžete pomaly začať sledovať aj v jeho umeleckých dielach, či vo výbere farieb, ktoré používa, a môžete s ním tak pracovať a tvarovať ho.


S pozdravom vaša Diana

 


 

 


NÁZORY A OTÁZKY NÁVŠTEVNÍKOV

YTlhNTZ