Ako zlepšiť svetlostálosť malieb?

26.07.2017

Ako zlepšiť svetlostálosť malieb?

Určite sa sami seba pýtate, ako bude váš obraz vyzerať o niekoľko rokov. Sú nejaké typy na vylepšenie kvality štruktúry alebo farieb? Áno sú, a jedným z nich je aj svetlostálosť.

Svetlostálosť sa líši od farby k farbe. Vďaka moderným technikám vieme kvalitu ich pigmentu zlepšiť. V súčasnosti si môžeme vybrať z tisícok rôznych pigmentov. To nám umožňuje zameniť tie tradičné so strednou odolnosťou voči svetlu za vynikajúce syntetické pigmenty, ktoré bez poškodenia vydržia na svetle oveľa dlhšie. 

Svetlostálosť produktov značky Talens je uvedená na tubách, etiketách a farebných grafoch podľa významu nasledujúcich symbolov:

+++ = svetlostále aspoň 100 rokov za múzejných podmienok

++ = svetlostále aspoň 25-100 rokov za múzejných podmienok

+ = svetlostále aspoň 10-25 rokov za múzejných podmienok

º = svetlostále aspoň 0-10 rokov za múzejných podmienok

Tieto stupne odolnosti voči svetlu sa testujú v múzejných podmienkach.

Ja osobne používam olejové farby značky Van Gogh, ktorých svetlostálosť sa pohybuje v rozmedzí od 90-100 rokov. Pigmenty sú živé a jasné aj pri miešaní s farbami nižšej svetlostálosti. Problémy však nastávajú pri používaní oleja na riedenie farieb, ktorý svetlostálosť ovplyvňuje.

Ak aj vy miešate rôzne značky a kvality farieb a chcete, aby vaše pigmenty ostali rovnaké dlhšiu dobu, tak odporúčam zakúpenie terpentínového oleja. Na rozdiel od ľanového oleja udržuje farby v rovnakých odtieňoch počas dlhšej doby a to bez zožltnutia. Všetko ale záleží od značky a kvality vašich olejových farieb.

Olejovú farbu Van Gogh nájdte >>TU<< a terpentínový olej Pebeo >>TU<<

Prajem vám veľa kreatívnych nápadov.

Vaša priateľka Sabína

Blog ARTMIE

Štítky

akrylová fixa akvarelové farby aranžovanie drevená dekorácia drevený rám farby svietiace v tme glow in the dark farba grafická farba na linoryt hodvábna šatka impasto kaligrafia kreatívne tvorenie krémová akrylová farba kreslenie kreslenie mangy lak magic marble magic marble maľovanie na sklo markery mramorovanie olejové farby papierové roztieradlo pasparta pigma micron plátno plochý štetec prírodný štetec prstové farby sprej stuha súťaž syntetický štetec terpentínový olej uhlík valček na linoryt white nights zhusťujúce médium na akrylové farby ako kombinovať farby ako maľovať na sklo ako namaľovať ružu ako zabaviť deti počas karantény akryl Akrylová farba Lefranc & Bourgeois akrylová farba Pentart akrylové barvy akrylové farby akrylové farby akrylový popisovač akvarel akvarelové barvy akvarelové farby akvarelové popisovače Amsterdam arches ARTMIE ARTMIE ateliér batikovanie betón ceruzka čistič štetcov COPIC coronavírus da Vinci da Vinci Maestro Dekor Paint dekupáž drevená doska EAA EAA 2020 Ecoline european art awards Faber-Castell farba roka farby na keramiku farby na porcelán farby na sklo farby na telo farby na textil farby na textil pentart farby na tvár farby na tvár a telo farebné koleso fixky na textil fluorescenčné farby freska Gerhard Richter gesso guľatý štetec guľatý štetec halloween heavy body hrdza hustota akrylových farieb jar jarné maľovanie karanténa Koh-i-noor kontura korálky koralová farba Kreul KREUL kriedová farba krok za krokom kvety liatie akrylových farieb linoleum linoryt liquitex louvre maľba maľované Vianoce maľovanie maľovanie na hodváb maľovanie na kožu maľovanie na sklo maľovanie na textil maľovanie na tričko maľovanie na tvár maľovanie podľa čísel maľovanie s deťmi maľovanie špachtľami maľovaný riad maskovacie médium metalická farba miešanie akrylových farieb miešanie farieb modelovanie molotow molotow Mucki napínacie lišty olejove farby Olejové farby Kreul olejovky paletový nôž papier patina Pentart pigment plátno plátno na lepenke Popisovače na sklo a porcelán pouring médium primárne farby prirodzená čierna rám Royal Talens Royal&Langnickel ruža šablóna na maľovanie šablóny šablóny na textil sakura sekundárne farby šeps sieťotlač sketchbook journal Slávni umelci snazaroo soft body SOLO GOYA triron špachtľa špachtle špachtle ARTMIE St. Petersburg štetce štetec stojan štruktúry svetlostálosť techniky akryl techniky maľby transfer tvar štetca umelci umelecké schopnosti umelecké tipy umelecké zručnosti umelecký štetec Umton vajíčka van gogh veľká noc veľkosť štetcov Vianoce vianočný obraz viskozita akrylových farieb vlnenie papiera živica
MDE0OG