Ako na akrylové farby? Tipy, triky a rady pre začiatočníkov, ale aj pokročilých.

04.09.2017

Ako na akrylové farby? Tipy, triky a rady pre začiatočníkov, ale aj pokročilých.

Maľujete? Chcete skúsiť niečo nové no zároveň tradičné? Odporúčam vám akrylové farby! Sú jednou z najpoužívanejších techník vo svete maliarov. Dnes si povieme niečo o tom, ako s maľovaním začať a spomenieme aj nejaké tipy a triky pri používaní akrylových farieb.

Akrylová farba je skvelým médiom pre začínajúcich maliarov, pretože je rozpustná vo vode, rýchlo schne a je všestranná. Ak nie ste spokojní s oblasťou, ktorú ste namaľovali, môžete ju nechať vysušiť a premaľovať ju v priebehu niekoľkých minút. Pretože akrylát je plastový polymér, môžete natrieť akýkoľvek povrch, pokiaľ neobsahuje vosk alebo olej. Na rozdiel od olejov sa môžu akryláty používať bez toxických rozpúšťadiel a môžu sa ľahko čistiť len s mydlom a vodou.

Akrylové farby sú vodou riediteľné a pomerne ľahko použiteľné. Ja osobne ako paletu používam sklo alebo plastovú podložku, na ktorú sa akryl nelepí. Po jej zaschnutí na palete je možné farby opäť rozmiešať vodou.

Farby ktoré používam ja sú značky Louvre a sú mojím spoločníkom už pár rokov. Majú skvelú pigmentáciu a štruktúru a k dispozícii širokú škálu farieb a odtieňov. Nachádzajú sa v praktických 200ml tubách, sú svetlostále, majú výbornú kryciu schopnosť a sú ľahko umývateľné z lesklých povrchov a štetcov. Jedinou nevýhodou je asi len to, že nie sú vyprateľné z textílií (preto však nosia umelci svoje plášte).

 

Pri maľbe používam prevažne štetce, a to ploché, z prírodného tvrdého vlasu, ktorý následne vytvára peknú štrukturálnu maľbu. Môj obľúbený je však ale Gussow štetec, ktorý ako jeden z mála ponúka nadmerné veľkosti. Na miešanie farieb a na nanášanie veľkých plôch, či tvorenie štruktúry využívam umelecké špachtle rôznych veľkostí a tvarov.

Tu je niekoľko tipov a trikov, ktoré musíte vedieť pri používaní akrylových farieb:

 • Ak chcete zabrániť rýchlemu zasychaniu farby

Vzhľadom k tomu, že akrylát vysychá rýchlo, je dôležité, aby ste po ruke mali postrekovú fľašu s čistou vodou alebo navlhčenú hubku. Vodu môžete tiež striekať priamo na vaše plátno alebo papier, aby ste udržali farbu funkčnú pre rôzne efekty maľovania, ako kvapky a škvrny. Akrylové médium je taktiež dobrý tip proti rýchlemu schnutiu. Stačí ho len primiešať do farby.

 • Používajte syntetické ale aj prírodné štetce

Ak chcete vytvoriť hladkú maľbu akrylovou farbou, tak odporúčam používať jemnejšie syntetické štetiny, ktoré sa ľahšie umývajú a sú lacnejšie v porovnaní s prírodnými štetinami. Ak však túžite po surovejšej štrukturálnej maľbe (opak hladkej maľby), je dobré siahnuť po tvrdých prírodných štetinách.

 • Vytvárajte nové odtiene a farby!

Akrylové farby sú miešateľné medzi sebou. Preto dobrým typom je nakúpiť základnú škálu farieb, z ktorej si potom namiešate akýkoľvek odtieň a farbu podľa svojho gusta.

 • Zabráňte zničeniu štetcov

Ak štetec práve nevyužívate, alebo ste ho zamenili za iný, je dobré ho udržiavať v nádobe s vodou aby ste predišli zaschnutiu štetín, čo znamená zničenie štetca. Odporúčam mať vždy v jednej ruke taktiež nejaký nepotrebný kus starej textílie na prípadné poutieranie štetcov. Finálne umývanie štetcov je jednoduché, za použitia mydla a teplej vody.

 • Pridávajte bielu farbu na tón pre zvýšenú funkčnosť

Všimli ste si niekedy, že akrylátová farba používaná priamo z tuby vyzerá plocho a tvrdo na maľovanom povrchu? Pridajte preto do každého farebného odtieňa malý kúsok beloby (biela farba) alebo umbry (tmavá farba, mix čiernej a tmavohnedej) (podľa toho, či chcete ladiť obraz do svetlejšej alebo tmavšej farby), ktorá zmäkčí farebnosť obrazu a zjednotí farby. Iba táto malá zmena môže do vášho umenia pridať oveľa väčší rozmer.

 • Tmavnutie po zaschnutí

Akryl po zaschnutí tmavne. Nie však nejako dramaticky, no môže však ovplyvniť výsledné dielo. Dbajte preto na to, aby farby, ktoré nanášate boli možno o odtieň svetlejšie od výslednej farby akú sami chcete.

 • Hrúbka náteru a transparentnosť

Hrúbka náteru a krycia schopnosť závisí od množstva primiešanej vody. Ak chcete dosiahnuť hrubý krycí náter, tak vodu nepridávajte. Ak však chcete docieliť tenší, ba až akvarelový náter tak primiešajte viac vody či akrylového média.

 • Aké podklady?

Akrylová farba je vhodná takmer na všetky podklady. Od plátna, dreva, papiera, cez kameň a terakotu až po textílie, sololit a nábytok. Spôsob a podklad práce je len na vašej fantázii.

 • Šepsovanie akrylom?

Akrylové farby sú taktiež vhodné na šepsovanie (šepsovanie je „vyrábanie umelého plátna“; natieranie sololitovej dosky šepsom). Môžete použiť rôzne farby, no najpraktickejšia je biela.

 • Záverečné lakovanie

Dokončenú prácu necháme úplne vyschnúť (pár hodín vzhľadom na značku farby). Po zaschnutí je možné (nie nutné) maľbu zalakovať príslušným lakom buď v spreji, alebo pomocou štetca. K dispozícii sú rôzne laky ako lesklé, matné, transparentné či damarové. Chránia maľbu pred praskaním či zožltnutím.

 • Skladovanie malieb

Pri skladovaní malieb, ktoré sa o seba opierajú je medzi ne potrebné vložiť papier alebo výkres a to z toho dôvodu, že akrylová farba sa na seba lepí.

 

Dúfam, že som vám priblížila maľovanie akrylovými farbami, pomohla či objasnila niektoré veci. Akrylové farby sú variabilné a vhodné pre každého umelca. Nechajte preto voľnosť svojej fantázii a odosobnite sa pri tvorení nových umeleckých diel.

Veľa šťastia a tvorivosti vám praje vaša priateľka Sabína.

 

 

Blog ARTMIE

Štítky

akrylová fixa akvarelové farby aranžovanie drevená dekorácia drevený rám farby svietiace v tme glow in the dark farba grafická farba na linoryt hodvábna šatka impasto kaligrafia kreatívne tvorenie krémová akrylová farba kreslenie kreslenie mangy lak magic marble magic marble maľovanie na sklo markery mramorovanie olejové farby papierové roztieradlo pigma micron plátno plochý štetec prírodný štetec prstové farby sprej stuha súťaž syntetický štetec terpentínový olej uhlík valček na linoryt white nights zhusťujúce médium na akrylové farby ako kombinovať farby ako maľovať na sklo ako namaľovať ružu ako zabaviť deti počas karantény akryl Akrylová farba Lefranc & Bourgeois akrylová farba Pentart akrylové barvy akrylové farby akrylové farby akrylový popisovač akvarel akvarelové barvy akvarelové farby akvarelové popisovače Amsterdam arches ARTMIE ARTMIE ateliér batikovanie betón ceruzka čistič štetcov COPIC coronavírus da Vinci da Vinci Maestro Dekor Paint dekupáž drevená doska EAA EAA 2020 Ecoline european art awards Faber-Castell farba roka farby na keramiku farby na porcelán farby na sklo farby na telo farby na textil farby na textil pentart farby na tvár farby na tvár a telo farebné koleso fixky na textil fluorescenčné farby freska Gerhard Richter gesso guľatý štetec guľatý štetec halloween heavy body hrdza hustota akrylových farieb jar jarné maľovanie karanténa Koh-i-noor kontura korálky koralová farba Kreul KREUL kriedová farba krok za krokom kvety liatie akrylových farieb linoleum linoryt liquitex louvre maľba maľované Vianoce maľovanie maľovanie na hodváb maľovanie na kožu maľovanie na sklo maľovanie na textil maľovanie na tričko maľovanie na tvár maľovanie podľa čísel maľovanie s deťmi maľovanie špachtľami maľovaný riad maskovacie médium metalická farba miešanie akrylových farieb miešanie farieb modelovanie molotow molotow Mucki napínacie lišty olejove farby Olejové farby Kreul olejovky paletový nôž patina Pentart pigment plátno plátno na lepenke Popisovače na sklo a porcelán pouring médium primárne farby prirodzená čierna Royal Talens Royal&Langnickel ruža šablóna na maľovanie šablóny šablóny na textil sakura sekundárne farby šeps sieťotlač sketchbook journal Slávni umelci snazaroo soft body SOLO GOYA triron špachtľa špachtle špachtle ARTMIE St. Petersburg štetce štetec stojan štruktúry svetlostálosť techniky akryl techniky maľby transfer tvar štetca umelci umelecké schopnosti umelecké tipy umelecké zručnosti umelecký štetec Umton vajíčka van gogh veľká noc veľkosť štetcov Vianoce vianočný obraz viskozita akrylových farieb živica
NjFlZT