Ako na krakelovanie? Keď lak nepraská

Možno patríš k skupinke tých, ktorí mali menšie šťastie a húževnato sa pustili do vytvorenia obľúbenéhoa moderného popraskaného efektu na dekupáži...no výsledok sa akosi nedostavil. Ak za obeť padla malá krabička, žiadna tragédia sa nestala. Určite nie si prvý,ani posledný, kto sa s týmto nežiaducim efektom stretol.

 

Krakelovací lak je špecifický druh produktu, ktorým sa ošetrujú najmä drevené povrchy, no jeho nanášanie si vyžaduje určitú alchýmiu. Ak si zažil sklamanie z nedostatočného množstva pukliniek, radi ti prezradíme, kde sa pravdepodobne stala chyba.

drevené polotovary nájdeš >>>tu<<<

 

 

 

 

Nedostatočné zaschnutie krakelovacieho laku

Trpezlivosť puklinky prináša, a preto vždy počkaj, kým nános laku úplne zaschne. Ak si chceš dobu čakania predsa skrátiť, použi fén na vlasy.


Nanášal si  krakelovací lak v nesprávnom smere

Tu sa mohla stať na 99% rozhodujúca chyba, ktorá ťa pripravila o krásne prasklinky. Pamätaj, že tak, ako čítame zľava-doprava, podobný algoritmus nanášania laku a farieb platí aj pri krakelovaní. Všetky vrstvy musia ísť rovnakým smerom.

 

 

nájdeš >>>tu<<<

 

Príliš tenká vrstva krakelovacieho laku

Všeobecné pravidlo krakelovania hovorí: čím viac laku, tým dokonalejšie prasklinky. Netreba to síce preháňať, lak ti vystačí na množstvo krásnych krakelovačiek, ale určite lakom nešetri. Zlatá stredná cesta sa vypláca aj v tomto prípade.

 

Nedostatočný kontrast medzi vrchnou a spodnou farbou

Podkladová vrstva by mala byť o nieľko odtieňov svetlejšia, alebo tmavšia, než tá vrchná. A ešte lepší výsledok dosiahneš, keď vyberieš farby v maximálnom kontraste. Čierna-biela, hnedá-béžová, červená-modrá, atď.

 

Ak sa sám seba vduchu pýtaš: Nanášal/a som farbu sprava-doľava, alebo zľava-doprava?


V tomto prípade ti odporúčame tupovací štetec. Ak ho nemáš poruke, musíš sa spoľahnúť na vlastnú pamäť a zafixovať si smer, ktorým si nanášal farbu. Krakelovací lak musí byť natretý  výlučne rovnakým smerom, ako bola aplikovaná podkladová farba. Inak ti prasklinky nikdy nevzniknú a celá práca je zbytočná. Aj keď používaš štetec v správnom smere, je ťažké trafiť správne nanesenie farby, či jej množstvo. Pamätaj však, že po nanesení vrchnej farby sa nesmie opakovane nanášať ďalšia jej vrstva.

nájdeš >>>tu<<<

Voskovanie a patinovanie


ďalším spôsobom je nanesenie praskajúceho laku na podkladovú vrstvu, pričom po zaschnutí pomocou rúk, alebo tkaniny nanesieš antikovaciu pastu.Tá pekne vyplní puklinky a vznikne tak vintage efekt, ktorý môžeš ešte prelakovať, aby tvoje dielo odolávalo času a všakovakým poveternostným i domácim podmienkam.

nájdeš >>>tu<<<

Vyfénuj to!


K výdatnejším prasklinkám a rýchlejšiemu procesu ti dopomôže fénovanie. Každú vrstvu pritom musíš nechať dôkladne vyschnúť. Je to jednoduché, ako pri nanášaní laku na nechty...tiež počkáme, kým nám na nechtoch nevyschne prvý nános. A koniec koncov, krakelovacie zručnosti sa nám hodia aj v tejto kozmetickej oblasti, pretože prasklinkový efekt sa ešte stále nosí aj na nechtoch.Dúfame, že naše rady ti priniesli aspoň trochu užitočnosti do rozjasnenia problematiky krakelovacej techniky.


S pozdravom Vaša Inga 


NÁZORY A OTÁZKY NÁVŠTEVNÍKOV

ZTIyY