TOVAR V AKCIINeónové leto v tvojom šatníku

Technika maľovania na textil je oveľa staršia, ako si vieme predstaviť. Naši predchodcovia teoreticky, a evidentne aj prakticky, maľovali svoje odevy, aby sa medzi sebou odlíšili. Každý chce byť originálny a táto túžba sa s ľudstvom ťahá už od praveku. Plátno, či koža sa spracovávalo a vyfarbovalo pomocou rastlinných výťažkov, ktoré sú známe svojou schopnosťou uvoľňovať intenzívne pigmenty.

 

My, ľudia modernej doby však poznáme špeciálne prípravky na farbenie tkanín a dokážeme s nimi vytvárať neuveriteľne nápadité veci. Dajú sa medzi sebou miešať, riediť, nanášať štetcom priamo na textil, alebo cez šablóny. Farba sa dá aplikovať aj pomocou pipety, dekorovacieho pera, prstami...možností je nespočetne veľa. V dnešnom návode si ukážeme kreatívny nápad na pretvorenie letných bielych šiat. Ak máte doma podobný “fádny” kúsok, určite vás tento návod poteší, a verím, že aj inšpiruje k tvoreniu:


 

Potrebujeme farby na textil, aspoň 3 - 5 rozličných odtieňov. V návode sú použité neónové farby na textil z našej ponuky, ktoré skvelo vyniknú na opálenej pokožke.


 

Takto bude vyzerať výsledok tvojho snaženia, tak sa pusťme s chuťou do maľovania, aby boli naše fotky z letnej dovolenky obzvlášť pútavé :-)


 

Ak máš v skrini nové sandále, či kabelku, ku ktorej si chceš farebne zladiť maľbu, tvoja motivácia porastie ešte rýchlejšie!


 

Najprv si namiešame správny odtieň. V tomto prípade zjemnenie neónovej oranžovej cyklaménovou ružovou, čím dosiahneš jemnejšiu marhuľovú, no stále intenzívnu farbu.


 

Sýtosť a krémovosť odtieňa je dobré dosiahnuť primiešaním bielej farby na textil.


 

Vyšla nám z toho podobná farba, ako sandále na obrázku..nazvime si ju marhuľová.


 

Ako prvé namaľujeme rozsiahlejšie plochy na šatách - ramienka a šnúrku na páse. Preto farbu zriedime čistou vodou v hlbšej miske. Skús farbu precediť cez sitko, aby mala hladkú konzistenciu.


 

Namoč tkaninu do misky a štetcom ju dofarbuj tak, aby  farba všade rovnomerne nasiakla.


 

Vymaľovanú plochu ulož na servítku, alebo papier na pečenie a počkaj, až úplne uschne. Pri týchto farbách od značky Pentart stačí na zaschnutie len pár hodín. Látka vďaka pridanej vode nebude tvrdá a oceníte príjemnosť na nosenie.


 

Maľovanú látku potom prežehli cez papier na pečenie, aby sa farby krásne zafixovali. Zaručujem ti, že to bude raz a navždy :-) Keď farby preniknú hlboko do vlákna pomocou vysokej teploty, neovplyvní ich už počet praní. Jediná vec, ktorá môže farbe uškodiť je použitie veľkého množstva aviváže.


 

Látka je hneď pripravená na nosenie. Hotové pásy textilu spletieme do vrkočov a prišijeme k šatám.


 

Krajčírske práce máme za sebou, teraz ideme maľovať. Priprav si štetce, najlepšie penové tupovacie, pekné šablóny a nožnice.


 

Prilep šablónu na textíliu a pomocou tupovacieho štetca nanes farbu č. 1.


 

Postupne nalepuj aj ostatné šablóny, nechaj ich krátko zaschnúť a odlep od látky.Použi fantáziu a nakombinuj si rôzne motívy a farby, ktoré spolu vyčaria zaujímavý celok.


 

Po dôkladnom vyschnutí látku prežehli na najvyššom stupni bez naparovania, a to cez rubovú stranu. Pre istotu si môžeš látku poistiť aj papierom na pečenie, aby si ušetrila žehliacu dosku.


 

Podobne dotvor aj ostatné drobné časti odevu. Určite ťa príjemne prekvapí, ako zaujímavo a pútavo pôsobia zladené detaily.


 

Maľovanie na textil je úžasné umenie, ktoré môžeš vlastnými rukami preniesť na svoje oblečenie. Máš s ním možnosť byť inovatívna a prejaviť v ňom svoju osobnosť.

Prajem Vám veľa inšpiratívnych momentov. Nezabudnite sa nimi pochváliť na našich stránkach.

Vaša Inga

zdroj:

Judit Varga https://pentartdekor.blogspot.sk/2014/08/festettel-mar-igy-textilt.html

 


 


NÁZORY A OTÁZKY NÁVŠTEVNÍKOV

NTUzYTgzN