TOVAR V AKCII

naša cena 11,49 €
skladom
naša cena 18,99 €
skladom
naša cena 6,99 €
skladom


Tipy a rady pre začínajúcich maliarov

Ako začať maľovať

Ak ste sa rozhodli, že sa naučíte maľovať, budete zrejme potrebovať zopár tipov ako začať. Ako prvé si budete musieť vybrať s akými farbami maľovať začnete, aké umelecké potreby použijete. Medzi najčastejšie používané patria akrylové farby, ďalej akvarelové farby a nakoniec farby majstrov - olejové. Každé z nich majú svoje výhody a svoje nevýhody. Aký druh si vyberiete práve Vy, bude závisieť na Vašej osobnosti a do určitej miery aj na tom, kde budete maľovať.Pri výbere farieb je pre začiatočníkov podstatná cena. Je potrebné si ale uvedomiť, že príliš lacné farby nie sú vhodné pre miešanie farieb a môžete mať problém aj s ich krycou schopnosťou pri maľbe na maliarske plátno. U nás však nájdete len kvalitné produkty známych značiek overené zákazníkmi. Na začiatok je dôležité vybrať si správne balenie. Ak sa chcete naučiť miešať si farby, postačí Vám menšie balenie so základnými farbami. Ak ale túžite po väčšej farebnej škále a viacerých možnostiach s kombinovaním farieb, je dobré si vybrať sadu 24 farieb či dokonca sadu 30 alebo až 40 farieb. Pri zosvetľovaní farieb pomocou bielej farby alebo pri stmavovaní pomocou čiernej sa Vám môže stať, že tieto dve farby rýchlo miniete. Preto je dobré si ich samostatne dokúpiť. Nie je už potrebné kupovať si celú sadu. Pamätajte na to, že pre pohodlné maľovanie je potrebné si zaobstarať stojan na maľovanie. Na začiatok úplne postačí maliarsky stojan stolový.


Poďme sa teraz spoločne pozrieť na možnosti výberu farieb:

 

Akrylové farbypre začiatočníkov sú najlepšou voľbou. Sú matnejšie ako tempery, s výraznou farbou, ľahko sa prekrývajú, po zaschnutí je farba stála a nerozmazáva sa pri ďalšom maľovaní. Riedia sa vodou alebo vhodným médiom pre spomalenie schnutia. Po zaschnutí sú farby vode odolné a mierne tmavnú. Maľovať nimi môžete na rôzne podklady: plátno, papier, drevo, kov, sklo až po steny.  Nevýhodou je ich rýchle schnutie, ktorému ale môžeme zabrániť ich zvlhčovaním na palete pomocou rozprašovača s vodou, ktorý môžeme rovnako použiť aj na plátno. Pre stálosť farieb je ale potrebné si miesto pre maľovanie upraviť pre prípadné škvrny od farby, ktoré sa ťažšie odstaňujú. Akrylové farby v našom e-shope.Akvarelové farby –  pre začiatočníkov ju môžeme považovať ako strednú obtiažnosť. Tieto farby sú však veľmi nevýrazné. Riedia sa vodou a vhodné sú pre jemnú prácu. Sú  to farby transparentné (nie krycie), maľujeme nimi teda technikou prekrývania suchých vrstiev alebo miešaním a rozpíjaním mokrých vrstiev. Maľovať s nimi môžete i pri kuchynskom stole, nepotrebujete ateliér. Uschnutá kvapka farby sa veľmi ľahko zotrie. Akvarelové farby v našom e-shope.


Olejové farby odporúčame skôr pokročilým. Olejové farby schnú v závislosti od použitia média pre riedenie farieb omnoho pomalšie (niekedy aj niekoľko dní, či týždňov). Používa sa terpentín, olej a iné prísady. Maľovanie olejovými farbami si preto vyžaduje veľa trpezlivosti a odhodlania. Sú to farby majstrov, sú veľmi farebne bohaté, majú svoju hĺbku a po zaschnutí získavajú na svojej intenzite. Trvalosť olejových farieb v čase je veľmi vysoká. Zachnuté farby je možné ľahko premaľovať, no v dôsledku dlhého schnutia farieb odporúčame maľovať v ateliéri, kde si môžeme obraz nechať schnúť aj niekoľko dní. Olejové farby v našom e-shope.


Pre maľovanie budete potrebovať ďalšie umelecké potreby:

  • Paleta (najvhodnejšia je drevená, pre akvarel však odporúčame plastové palety)
  • Stojan (pre začiatočníkov je vhodný stolový stojan)
  • Štetce (výhodné je na začiatok kúpiť si balenie troch či štyroch kvalitných štetcov)
  • Plátno alebo výkresy (je dobré kúpiť si výhodné balenie 3ks alebo 4ks, prípadne mix balenie)
  • Pohár s vodou
  • Handrička (pred každým ďalším použitím je potrebné štetec utrieť)

 

Osobne si myslím, že akrylové farby sú najlepšou voľbou pre začiatočníkov, pretože sa s nimi ľahko naučíte pracovať, riediť ich, miešať, a čistiť pomôcky vodou. V našej ponuke nájdete množstvo akrylových farieb s vhodným pomerom medzi kvalitou a prijateľnou cenou. Stačí si teda vybrať a začať maľovať to, čo je vášmu srdcu blízke.


S pozdravom vaša Diana

 


 

 


NÁZORY A OTÁZKY NÁVŠTEVNÍKOV

ZmI2Yz