TOVAR V AKCII

naša cena 4,79 €
skladom
naša cena 14,99 €
skladom


Ako si vybrať správny olej pre svoju olejomaľbu

 

Zbožňuješ aj ty maľovanie olejovými farbami, ich konzistenciu, lesk, miešanie, pocit keď vidíš, ako ti obraz ožíva a vystupuje do priestoru? Maľovanie olejovými farbami sa nie nadarmo radí k majstrovským štýlom. Výber takýchto farieb nie je až taký ťažký. Poznáš totiž svoje obľúbené a overené značky, prípadne cenovú hladinu, v ktorej sa vieš pohybovať pri nákupe.

 

Pri maľovaní olejovými farbami však používame na ich riedenie rôzne druhy olejov. Možno si v nich zbehlý a doplníš nám náš malý prehľad, no možno len začínaš a potrebuješ sa zorientovať v množstve olejov, ktoré sú dostupné nielen na našom na trhu. Spoločne sa teraz pozrieme na jemné rozdiely v olejoch používaných pri olejomaľbe, na ich zloženie, svetlostálosť, a pod.

 

PRÍPRAVKY PRE OLEJOMAĽBU U NÁS NÁJDETE    >>> TU <<<


 

 

 

Terpentínový olej


Tento olej sa najčastejšie používa na riedenie olejových farieb. Získava sa destiláciou živice vybraných druhov borovíc. Jeho rozpúšťacie vlastnosti sú vysoké, pričom stupeň odparovania je nízky. Používa sa i na čistenie štetcov a ostatných maliarskych náradí. Uľahčuje ťah štetcom, je vhodný na odstraňovanie suchých vrstiev laku, stenšuje olejový náter, riedi i ostatné maliarske médiá. Používa sa ako prípravok k riedeniu prvých vrstiev farby a nevykazuje známky žltnutia. Skladovať ho treba mimo dosahu svetla, nie po dlhú dobu a v uzavretých priestoroch. V našej ponuke nájdete aj špeciálny bezzápachový terpentín v rôznych veľkostiach.


 

Cenovo sa pohybuje od 2,09 € - 10,80 € v závislosti od mililitráže a výrobcu

 


 

 

Ľanový olej


Tento za studena lisovaný zušľachtený olej získaný z výťažkov ľanových semien je najpoužívanejším mastným olejom na riedenie olejových farieb. Vďaka svojim vlastnostiam dokáže výborne zlúčiť farby, zvyšuje ich lesk a žiarivosť. Mení konzistenciu olejových farieb, resp. ich hustotu, vďaka čomu zamedzuje tvoreniu rýh po maľbe štetcom a spomaľuje dobu schnutia. V tmavých podmienkach žltne, no zažltnutie pomerne rýchlo zmizne za denného svetla. Dá sa riediť terpentínom. Niektoré druhy ľanových olejov  ako napríklad BOILED, STAND, či BLEACHED značky ROYAL TALENS sa dajú použiť aj na výrobu vlastného maliarskeho média, či ako základná ingrediencia pre výrobu vlastných farieb.


 

Cenovo sa pohybuje od 2,09 € - 18 € v závislosti od mililitráže a výrobcu

 


 

Makový olej


Tento číry olej je získaný z makových zrniečok čierneho maku. Zvyšuje lesk a pre svoju svetlosť je vhodný do svetlejších odtieňov farieb, kde by ľanový olej nebol ideálny. Oproti ľanovému oleju schne pomalšie. Odporúča sa používať so sikatívom.


 

Cenovo sa pohybuje od 4,49 € do 17,10 € v závislosti od mililitráže a výrobcu

  

Damarový lak


Damarový lak je zvláštnym spôsobom vyrobený lak na obrazy, ktorý schne pomerne rýchlo v priebehu niekoľkých hodín. Po nejakej dobe môže vykazovať známky starnutia, ako žltnutie a praskanie. Vytvára na obraze jemný zamatový lesk. Radí sa medzi tradičné záverečné laky. Pred použitím je potrebné ho dôkladne pretriasť. Je možné riediť ho terpentínom. 

Cena sa pohybuje okolo 4,59 € v závislosti od mililitráže a výrobcu

  

Sikatív médium


Médium sikatív je lesklé a priehľadné. Používa sa v malom množstve pre jeho vysokú koncentráciu. Vytvára z farieb bohatú súvislú pastu, podporuje hlboké a žiarivé farby, no zároveň urýchľuje i tvorbu ochranného filmu, ktorému zvyšuje odolnosť. Umožňuje preschnutie do hĺbky farieb, schne oxidáciou a silne žltne. Toto médium je zložené z oleja čínskeho dreva a fenolovej živice.

 

Cenovo sa pohybuje okolo 4,49 € v závislosti od mililitráže a výrobcu

  

Courtrain sikatív


Sikatív je podporná látka, ktorá slúži na urýchlenie schnutia a tvrdnutia olejových farieb. Sikatív courtrain je založený na zirkóniu. Je bez farby a nemá vplyv na svetlé farby.  Účinkuje dobre ako na povrchu, tak i v hĺbke. Je vysoko účinný, takže si jeho použite vyžaduje opatrnosť.


 

Cenovo sa pohybuje od 4,04€ do 9,90€ v závislosti od mililitráže a výrobcu

 


 

 

Kobalt sikatív


Tento sikatív používame predovšetkým na povrch maľby, nie do hĺbky. Obsahuje 1,5% kobaltu a je teda veľmi koncentrovaný, pri bežnom použití sa pridáva po kvapkách, pred nanesením je tmavý. Je potrebné byť pri jeho použití veľmi opatrný. Používa sa na slabé vrstvy farby, ktoré nepotrebujú preschnúť do hĺbky. Pri nesprávnom pomere škodí tým, že vrchná vrstva zaschne rýchlejšie a vytvorí pevnú blanu, preto farba ťažko schne do hĺbky. Kobalt sikatív urýchľuje schnutie ale iba pri zmiešaní olejov v pomere 1l ľanového oleja a 5ml tohto sikatívu. 100 ml vám vystačí teda až na 20 l ľanového oleja.

 

Cenovo sa pohybuje okolo 4,49 € v závislosti od mililitráže a výrobcu

 

S pozdravom vaša Diana

 


 

MmJlOTJ