Čarujeme so živicou


 

 

Chcem sa s vami podeliť o alchýmiu výroby šperkov zo živice značky Pentart, jej oficiálny názov je Glass varnish, teda sklený lak. Mám rada tento materiál, pretože otvára dvere do môjho sveta fatázie, a tak môžem zakaždým vyrobiť originálne a neopakovateľné kúsky. Živica je pre mňa niečo ako uchovávač spomienok, pretože všetko, čo do nej zaleješ ostane rovnaké už navždy :) Doslova naveky, pretože tento materiál je veľmi odolný a nedá sa len tak ľahko odstrániť (mám ho vyskúšaný na rôznych povrchoch vrátane kvapky na stole, ver mi). 

Najprv si priprav lôžka na živicu... ja som zvolila prívesky a niekoľko gombíkov. Skvelé je to, že živicu môžeš zaliať aj do silikónovej formy, alebo si vyrobiť vlastné lôžko napr. z FIMA, alebomodelovacej hmoty DAS. Na fotopapier som si vytlačila niekoľko svojich obľúbených fotografií, vystrihla ich a pripravila do lôžok.

 

 

 

Obrázky lepím lepidlom na dekupáž, a to zospodu, ale aj na povrchu. Fotky sú potom odolnejšie proti nechceným chemickým procesom, ktoré môže spôsobiť živica :) Ako to už u mňa býva zvykom, napadlo mi, že vyrobím aj niečo netradičné. Dno niektorých lôžok som namaľovala akrylovou farbou DEKOR PAINT v odtieni country blue - ja ju nazývam púdrová mint.

 

 

 

 

Mám doma niekoľko sušených poľných kvietkov nevädze a za mesačného svitu natrhanú levanduľu. Provensálsko je moja obľúbená destinácia, tak prečo si jeho symbol nezvečniť v podobe prívesku? Rastlinky som jemne pritlačila k dnu lôžok a prilepila takisto pomocou lepidla na dekupáž.


 

Lôžka sú už prichystané, teraz si poďme namiešať živicu. Je dobré pripraviť si komponenty ako prvé, aby sme lepšie odhadli potrebné množstvo. Živica sa môže miešať v čistej plastovej nádobke, mne poslúžila jednorázová odmerka a drevená špajdľa. Odporúča sa živicovať v gumených rukaviciach a vo vetraných priestoroch. Nepodceňujte ju, je to žieravina :)

 

 

Kúzlo spočíva v správnom namiešaní oboch komponentov v pomere 2:1. Na dva dieliky fľaštičky A nakvapkaj jeden dielik flaštičky B. Opatrne, ale dôkladne miešaj, aby sa obe zložky pekne spojili. Čím rýchlejšie budeš mixovať, tým viac bubliniek sa ti vytvorí, a to nechceme. Výsledok nechaj cca 20 minút odležať, kým začne proces tuhnutia.

 

 

Pomocou špajdle po kvapkách pridávaj živicu priamo do lôžka. Malo by jej byť asi toľko, aby vznikla jemná kupola. Prívesok tak bude mať ideálne optické podmienky, aby v nich vynikla zaliata fotka.

Rovnaký proces opakuj na všetky lôžka. Je dôležité aby boli umiestnené v rovine, pretože živica je ešte stále dostatočne tekutá nato, aby sa v lôžku hýbala podľa zákonov gravitácie :) Ak živicuješ v zime, nedovoľ, aby zmrzla...tým sa akurát znehodnotí. Bude zakalená a môže sa stať, že ti aj po správnom namiešaní komponentov nikdy nestuhne.


 


Lôžka sú naplnené, teraz ich odlož na vhodnú podložku a nechaj odpočívať. V prvých hodinách je dobré kontrolovať, či sa na nej nevytvárajú bublinky (na obrázku). Je to prirodzený jav, ktorý sa dá ľahko odstrániť prasknutím pomocou tenkého hrotu špajdle. Za jeden deň už bude dosť tuhá, no úplne vytvrdne až za 48 hodín.

 

 

Na záver ešte svoje výtvory došperkujem. Prívesky sa dajú použiť aj ako rôzne dekorácie, môžeš ich lepiť, povrchovo upravovať pomocou patinovacej pastyvosku,  či tekutého kovu, atď.

 

 

 

Verím, že Vám môj pokus pomohol a inšpiroval Vás k ďalšiemu kreatívnemu tvoreniu.

 

Vaša Inga

  

 

 


NÁZORY A OTÁZKY NÁVŠTEVNÍKOV

MDc4O