TOVAR V AKCIIUmenie pre každého...

V našej práci sa často stretávame s množstvom umelcov. Či už ide o profesionálov či tých, ktorí maľujú len pre svoje potešenie. Stretávame sa so známymi umelcami ale aj s učiteľmi a študentmi. Stretávame sa s radosťou v detských očiach či s prekvapivou kreativitou mamičiek. A každý z vás nás niečo učí.


Šírite okolo seba definíciu samotného umenia, a to nie len toho na plátne. Mnohí z vás majú inú profesiu ako výtvarnú, a predsa prenášate svoju tvorivosť z maliarskeho plátna do všetkého, čo robíte. Či už ste pekárom, kuchárom, aranžérkou v kvetinárstve, alebo sa len doma tešíte bytovým doplnkom, ktoré ladíte do dokonalej rodinnej harmónie. Ste umelcom. Akékoľvek vyjadrenie kreativity je hodnotené a považované umelcami a inými ľuďmi ako umenie. Dovoľte teda aj svojim deťom žiť kreatívne s umením v srdci.


Úlohou každého rodiča, učiteľa či aktívnej tety je ukázať deťom rôznorodé materiály a umelecké potreby, aby mohli spoznávať svet navôkol a mohli sami tvoriť vlastné umelecké diela. A práve široká ponuka umeleckých alebo maliarskych potrieb je základom pre slobodnú voľbu detí vo výbere materiálu, s ktorým chcú pracovať.


Na stránke www.maliarskeplatno.sk môže rodič rýchlo nájsť v kategórii pre deti vhodné umelecké a výtvarné potreby. Čo je ale podstatnejšie, pri akýchkoľvek otázkach sa môže obrátiť na zákaznícke centrum, kde mu pracovníčky ochotne poradia.


 

Začínajúci umelci majú tvorivého ducha, ktorého nemožno vyjadriť bez možnosti výberu vhodného materiálu či techniky. Ak sa umelecká tvorivosť podchytí už v rannom veku, dieťa dostane obrovskú príležitosť vybrať si, to čo mu je blízke a identifikuje sa s vlastným štýlom, ktoré následne rastie spolu s ním.


Umenie je nádherný spôsob, pomocou ktorého môžete zaznamenávať vývoj rastu vášho dieťaťa. Rovnako ako si všimnete, že písanie a čítanie sa vekom zlepšuje, rovnako tak sa budú zlepšovať aj umelecké diela vašich ratolestí.


Tvorivosť v umení a jeho samotná tvorba je tiež veľmi dobrým spôsobom ako sa naučiť rozhodovať a riešiť problémy. Pretože každý krok sa týka rozhodovania: akú farbu použiť, ako urobiť ťah štetcom, akú veľkosť štetca použiť atď. S každou ďalšou voľbou sa upevňuje charakter každého jedného umelca.

 

Aj problémové deti môžu nájsť vlastné vyjadrenie prostredníctvom umenia. Je to dobrý spôsob ako sa môže odhaliť talent, ktorý nemožno vidieť inak. Pomôže aj sústredenie sa, trpezlivosť pri tvorbe a dosiahnutie cieľa, teda dokončenie samotnej maľby, rovnako ako aj dôraz na detail.


Každý má predstavivosť a vlastnú fantáziu. Umenie túto predstavivosť posúva ďalej. Prostredníctvom neho tak môže umelec tvoriť  vlastnú realitu v podobe, akú pozná len on sám. Niekedy postačí aj vytvorenie vizuálnych prejavov abstraktných myšlienok na papier či maliarske plátno.


Umenie je prostriedkom oznamovania myšlienok, pocitov a riešení  v inej ako ústnej či písomnej forme prejavu. Ponorte sa teda do myšlienok svojich detí a pozrite sa na ich diela.

 

 

S pozdravom vaša Diana

 


NÁZORY A OTÁZKY NÁVŠTEVNÍKOV

ODU2Mz