TOVAR V AKCIIMaliarske plátno po svojom

Ako si natiahnuť plátno na rám

Len zvuk dobre napnutého plátna dokáže v umelcovi rozohriať vášeň po maľovaní. A iba plátno, ktoré si sami pripravíte bude niesť dokonalú myšlienku nášho posolstva zobrazeného ťahom štetca.


Pozrime sa spoločne na spôsob akým sa dá plátno natiahnuť na rám. Samozrejme, nie je nič jednoduchšie ako si ho kúpiť, no ak túžite po originálnom rozmere a vlastnej iniciatíve, je to relatívne lacné a tiež jednoduché. Umelecké potreby potrebné na zostavenie maliarskeho plátna, teda plátno na rám a lišty na zostavenie blind rámu, či napínacie kliešte nájdete aj u nás v e-shope.

 

 

Čo budete potrebovať:

  • Kladivo
  • Plátno
  • Napínacie kliešte
  • Lišty (4ks)
  • Pištoľ sponkovacia
  • Meter / kovový uholník
  • Nožnice

Zostavte si rám na plátno

Začneme so štyrmi lištami pre zostavenie blind rámu, teda rámu, ktorý nie je vidieť a je schovaný pod plátnom. Potrebujeme dve lišty rovnakej veľkosti pre protiľahlé strany rámu podľa toho, aké rozmery budeme potrebovať. Lišty sú dopredu skosené výsekmi, ktoré stačí vsunúť jednu do druhej. Niekedy sú medzery veľmi tesné, preto potrebujeme použiť kladivo na upevnenie konštrukcie rámu.


Pre zostavenie rámu sa potrebujeme uistiť, že je zostrojený rovnomerne s pravými uhlami. Pomôcť si môžeme kovovým uholníkom. Porovnajte ho s jednou hranou a uistite sa, že druhý okraj je rovný. Ďalším spôsobom ako sa uistíte či je váš rám dokonalý štvorec alebo obdĺžnik je, že použijete meter, ktorým si zmeriate uhlopriečky na oboch stranách z jedného rohu k protiľahlému a skontrolujete si, či je dĺžka rovnaká.


 

 

Keď už máme rám hotový, dostávame sa k najťažšej fáze a to je natiahnutie plátna. Plátno ktoré máme, si rozprestrieme a položíme naň zostrojený rám. Je potrebné pamätať na to, aby sme okolo celého rámu nechali aspoň 3-4 cm plátna naviac. To znamená, že ak potrebujeme maliarske plátno s rozmerom 40x40cm, potrebujeme si naň prichystať plátno s rozmermi o cca 3-4cm väčšími na každú stranu, teda cca 48 x 48 cm.


Začneme na dlhšej strane rámu, ak máme štvorec vyberieme si ľubovoľnú stranu. Plátno prichytíme na lištu svorkou, pomocou sponkovacej pištole, zhruba niekde v strede. Pri naťahovaní plátna pracujeme vždy s protiľahlou stranou, ktorú rovnakým spôsobom upevníme svorkou v strede lišty. Pre dokonalé napnutie použijeme napínacie kliešte, aby sme zabezpečili potrebné tesné upevnenie plátna. Je potrebné dať pozor aby sme ho nepretrhli.


Postup zopakujeme pri ďalších stranách a následne sa vrátime späť k prvej, s ktorou sme začínali. Začneme upevňovať plátno od stredovej svorky cca 2 cm vpravo aj naľavo a zopakujeme to na protiľahlých stranách. Pri rohoch nesmieme zabudnúť nechať voľné miesto približne 4 cm od okraja pre zakončenie plátna.


Skladanie plátna na rohoch blind rámu si môže vyžadovať určitú zdatnosť, ale časom sa to určite naučí každý. Plátno poriadne natiahneme z jednej strany tesne k rohu a pripevníme ho svorkou. Zložíme plátno presne tak, aby pekne obopínalo roh rámu, natiahneme ho a upevníme pomocou sponkovacej pištole. Tento postup zopakujeme pri všetkých rohoch.


 

Maliarske plátno na ráme už máme skoro hotové. Je potrebné ubezpečiť sa či je plátno dobre natiahnuté. Pružnosť plátna by mala pripomínať pružnosť bubna.


Celý proces si môžete pozrieť v priloženom videu. Nechajte sa inšpirovať  a skúste si zostrojiť vlastné maliarske plátno!

 

 

 

Zdroj: https://video.about.com/painting/How-to-Stretch-a-Canvas.htm

S pozdravom Vaša Diana

 

 


NÁZORY A OTÁZKY NÁVŠTEVNÍKOV

ODg0ZWM0