5 tipov, ako si vybrať správny stojan

28.02.2017

5 tipov, ako si vybrať správny stojan

Ahoj, som tvoj nový stojan a rád by som sa ti prispôsobil presne tak, aby sme spolu tvorili nerozlučnú dvojicu. Chcem byť kamarát na mieru pre tvoje umenie. Vedel si, že anglické slovíčko stojan (easel) pochádza z holandského “ezel”, čo v doslovnom preklade znamená somár? Zrejme moje pomenovanie vzniklo z dôvodu, že toto zviera sa často využíva na nosenie nákladu. A my, stojany, takisto nesieme vzácny náklad - plátna, na ktorých sa rodí umenie. Vyber si ma preto starostlivo, aby som ti mohol slúžiť najlepšie ako viem!

 

Ja, stojan som základnou umeleckou pomôckou, ktorú nájdeš v našej ponuke v rozmanitých variantoch. Vybrať si ma môžeš podľa veľkosti, značky, ceny, podľa materiálu, v rôznych veľkostiach a cenách. Môžem byť mini, stolový, ateliérový, aj exteriérový.

 

 

 

 

 

Je pravda, že my, stojany môžeme byť jedným z najdrahších kúskov v tvojom ateliéri, do ktorých investuješ. Na druhej strane so mnou stráviš väčšinu svojho tvorivého času, preto určite budeš rád/rada, ak ti prinesiem pohodlie a nespôsobím starosti. Predtým, ako si ma vyberieš, chcem ti predstaviť svoje miery a vlastnosti, aby som pasoval presne k tvojmu umeniu. Najdôležitejšia otázka, ktorá ma zaujíma je, aby si mi prezradil, na aký druh umenia sa zameriavaš.

 

 

 

 

Si zvedavý, ako si vybrať správny stojan? Najdôležitejšie je rozhodnúť sa, pri akej technike ho budeš používať. Prinášame ti niektoré spoznávacie znaky, ktoré ti uľahčia výber toho osudového stojana vyrobeného  presne na tvoju mieru.

1. Akú techniku využívaš najviac?

Pokiaľ kombinuješ médiá, alebo pracuješ s vodovými farbami, technikou tekutého akrylu (fluid acrylics), určite sa ti páči tvoriť vo veľmi nízkom uhle, prípadne v úplne horizontálnej polohe. Sú stojany určené práve na prácu s vodovými farbami, ktoré ti dovolia upraviť uhol presne podľa potreby a maľovať tak v horizontálnej polohe. Ide o stolové stojany menších rozmerov, takže nezaberú ani polovicu z polovice tvojho tvorivého kútika. Najčastejšie si ich vyberajú kreatívci, ktorí vnímajú maľovanie ako hobby.

Pri akvarelovom tvorení je aktuálnym trendom nechať stiecť pár pramienkov s farebným pigmentom, na tento účel ti stojan s nastaviteľným uhlom bude vďačne slúžiť.

Malirsky-stojan-stolni-sicily-152.png

 

Ak si umelec, ktorý rád používa pastel, určite oceníš, ak bude tvoje dielo naklonené vo vertikálnej polohe, alebo v pozícii naklonenej dopredu. Takto môže prach z pastelov jednoducho padať dolu a uľahčí ti starosti pri tvorení.

 

Väčšina stojanov je vhodná pre maľovanie s akrylom a olejom. Ak si pomáhaš vertikálne nastaveným stojanom, zabrániš zbytočnému ukladaniu prachu na mokré farby.

 

Najviac to oceníš pri maľovaní olejovými farbami, keďže ich schnutie trvá oveľa dlhšie ako u akrylových.

_vyr_955stojan_platno_buk_bez_gratis.jpg

 

 

 

Mojich kamošov z radu vertikálnych stojanov však nájdeš v ponuke niekoľko:

 

 

Malirsky-stojan-akademicky-atelierovy-sz4.jpg A-rámove stojany sú vhodné pre kreslenie portrétov a postáv uhlíkom a grafitom (life drawing). Pokiaľ chceš stojan používať pre túto techniku, odporúčame ti okrem podložky na skicovanie aj ľahký stojan s trojnožkou (tzv. A stojan). Je veľmi praktický a ideálny na udržanie umeleckého výkresu. Taktiež ho môžeš jednoducho zložiť a vmestí sa do akejkoľvek tašky, takže ti nespôsobí žiadne ťažkosti s prenášaním.

 

 

 

 

_vyr_3282Profesionalny-maliarsky-stojan-polny-medium-valeriano-box.jpg

Do kategórie skicovacích stojanov sa často pridávajú aj tzv. kufríkové stojany. Taktiež sa jednoducho skladajú a ponúkajú priestor na uskladnenie maliarskych pomôcok. Sú teda pre teba vhodné, aj keď sa venuješ maľovaniu olejom, akrylom, či pastelkami.

 

Nájdeš ich u nás s praktickou koženou rúčkou, ktorá zvyšuje komfort pri presune z miesta na miesto pri tvojich tvorivých výletoch. Navyše, ukrýva sa v nich drevená paleta, na ktorej si môžeš pohodlne miešať farby.

 

 

 

2. Chceš ma mať v ateliéri, alebo vonku v prírode?

Pokiaľ plánuješ pracovať v ateliéri, pokojne si vyber stojan, ktorý je ťažší a väčší. Oplatí sa ti to najmä ak maľuješ na plátna väčších rozmerov. Pri maľovaní v prírode potrebuješ o čosi ľahší a prenosnejší stojan, ktorý by mal mať navyše aj možnosť stabilného umiestnenia na akomkoľvek povrchu. Exteriérové stojany bývajú väčšinou aj ošetrené olejmi, aby sa zabránilo prenikaniu vlhkosti v prípade nepriaznivého počasia. Ak si sa v predchádzajúcich riadkoch našiel/našla, odporúčam ti môjho kolegu - hliníkový stojan.

 

Taktiež je pre teba ideálnym spoločníkom spomínaný kufríkový stojan, do ktorého si môžeš schovať všetky pomôcky a prispôsobiť si jeho výšku podľa potreby. Dokonca má obuté aj gumené úchytky, ktoré sa prispôsobia každému nerovnému povrchu a budú tvoje dielo ochraňovať pred vetrom.

_vyr_2668Maliarsky-stojan--polny-amazon-230.png

 

 

 

3. Potrebujem svoj priestor a ty tiež

_vyr_1187maliarske_stojan_213_CAPRI.jpg Ak ma nechceš neustále odsúvať do kúta, skladať a odkladať do skrine, radšej si ma vyber v menšej, stolovej podobe, aby sme boli obaja spokojní. Takto môžeš svoje dielo nechať vyschnúť, alebo sa ním len jednoducho pýšiť ako dekoračným kúskom na stole, alebo komode v obývačke. Pokiaľ je tvoj tvorivý kútik limitovaný a nemaľuješ na veľmi veľké plátna, určite sa mi potešíš viac, než veľkému stojanu. Navyše, pre čisto výstavné a dekoračné účely sme my, stojany, vyrobené aj v mini verzii, midi rozmeroch, ale sme schopné podopierať tvoje umenie na výstavách, a to vo veľkom štýle!

 

 

 

4. Chcem spoznať tvoj umelecký štýl

Ďalší druh môjho brata - stojana je háčkový, teda H-stojan. Svoje meno dostal podľa tvaru písmena H, ktoré pripomína. Bol vytvorený tak, aby poskytoval stabilitu akýmkoľvek ťažkým plátnam. Taktiež ti ho odporúčam, ak si typ maliara, ktorý maľuje energicky a občas má ťažkú ruku. Zdolám akýkoľvek tlak a nesklamem. V ponuke ho nájdeš v príjemnom rozmere. Máme však aj brata - obra, ktorý vie vyrásť až do 229 cm a dostaneš ho spolu s doskou na skicovanie. Ďalší H-stojan je bratranec, ktorý prišiel z Monaca, ten je ešte robustnejší a vyšší. Rozložíš ho až do 293 cm a pohodlne odsunieš vďaka kolieskam na podstavci. Má aj praktickú odkladaciu poličku, ktorú si môžeš výškovo prispôsobiť.

 

To sú najväčšie pýchy stojanov z rodu Valeriano.

 

_vyr_1188Maliarsky-stojan-akademicky-atelierovy-madrid.jpg _vyr_2667Maliarsky-stojan-akademicky-atelierovy-monaco.jpg

 

 


5. Aké veľké budú tvoje diela? (Viem, že budú veľkolepé, ale ak vieš, na aké rozmery plátna maľuješ najčastejšie, viem ťa podporiť čo najviac).

_vyr_3187Maliarsky-stojan-akademicky-atelierovy-london.jpg Podľa veľkosti plátna si vieš u nás doma, na maliarskeplatno.sk vybrať presne ten druh, aký ti padne do oka a do ruky najviac. Verím, že budem tvoj osudový stojan a že so mnou prežiješ umenie naplno.

Blog ARTMIE

Štítky

akrylová fixa akvarelové farby aranžovanie drevená dekorácia drevený rám farby svietiace v tme glow in the dark farba grafická farba na linoryt hodvábna šatka impasto kaligrafia kreatívne tvorenie krémová akrylová farba kreslenie kreslenie mangy lak magic marble magic marble maľovanie na sklo markery mramorovanie olejové farby papierové roztieradlo pigma micron plátno plochý štetec prírodný štetec prstové farby sprej stuha súťaž syntetický štetec terpentínový olej uhlík valček na linoryt white nights zhusťujúce médium na akrylové farby ako kombinovať farby ako maľovať na sklo akryl Akrylová farba Lefranc & Bourgeois akrylová farba Pentart akrylové barvy akrylové farby akrylové farby akrylový popisovač akvarelové barvy akvarelové farby Amsterdam arches ateliér batikovanie betón ceruzka čistič štetcov COPIC Dekor Paint dekupáž drevená doska Ecoline Faber-Castell farba roka farby na keramiku farby na porcelán farby na sklo farby na textil farby na textil pentart farebné koleso fixky na textil fluorescenčné farby freska Gerhard Richter gesso guľatý štetec heavy body hrdza hustota akrylových farieb Koh-i-noor kontura korálky koralová farba Kreul KREUL kriedová farba liatie akrylových farieb linoleum linoryt liquitex louvre maľované Vianoce maľovanie maľovanie na hodváb maľovanie na kožu maľovanie na sklo maľovanie na textil maľovanie na tričko maľovanie podľa čísel maľovanie s deťmi maskovacie médium metalická farba miešanie akrylových farieb modelovanie molotow molotow Mucki napínacie lišty olejove farby Olejové farby Kreul patina Pentart plátno plátno na lepenke pouring médium prirodzená čierna Royal Talens Royal&Langnickel šablóna na maľovanie šablóny šablóny na textil sakura šeps sieťotlač sketchbook journal Slávni umelci soft body špachtľa St. Petersburg štetce štetec stojan štruktúry svetlostálosť techniky akryl techniky maľby transfer umelci umelecké schopnosti umelecké tipy umelecké zručnosti umelecký štetec Umton van gogh veľkosť štetcov Vianoce vianočný obraz viskozita akrylových farieb živica
ZmM0OWQ4Y