Ako maľovať akvarelovými farbami?

19.06.2018

Ako maľovať akvarelovými farbami?

Dokonalé rozpíjanie pestrých machúľ akvarelu, kto z vás sa doňho zamiloval tak, ako my? Akvarelové farby sú ideálnym spoločníkom nielen na letné dni. V súčasnosti ide o jednu z najpopulárnejších techník vo svete výtvarného umenia.

Akvarel v minulosti

Už ľudia v dávnych dobách sa snažili na steny jaskýň zvečniť rôzne výjavy ich každodenného života. Umenie sa rozrástlo a aj dnes neustále objavujeme nové a nové spôsoby maľovania, tvorenia, kreovania. Akvarel ako technika bol známy už na konci 17. storočia.


Vedeli ste, že bol najprv využívaný najmä ako doplnková technika? Na vyššiu úroveň sa akvarelová maľba dostala až vďaka Nicolasovi Poussinovi, určite nesmieme zabudnúť aj na mená ako Claude Lorrain, Villiam Turner, Thomas Girtin.


Na konci 19. storočia už bola táto technika súčasťou programu na umeleckých školách, nuž a celkovo sa jej využívanie rozšírilo.

 

Čo je akvarel?

Akvarel je maliarska technika, pri ktorej sa hojne využíva voda. Ide o jednu z ťažších spôsobov maľovania, keďže pri nej nie sú možné rozsiahle opravy. S touto technikou môžete vytvoriť nádherné, vzdušné a žiarivé obrazy.

 

Čo by ste mali vedieť predtým, než začnete maľovať akvarelovými farbami?

 

 • Pred maľovaním by ste si mali napnúť papier, a to zamokra. Priložte ho napríklad na dosku a oblepte maliarskou lepiacou páskou.

 

 • Zadovážte si štetce rôzneho tvaru. Tie kvalitné a určené na akvarel bývajú prírodné, a to napríklad z chvostov kuny, veveričky, tchora či lasice. Štetce nenechávajte vo vode. Budete tiež potrebovať viac misiek s vodou. Pri tejto technike je totiž veľmi dôležité akvarelové štetce vždy čistiť. Je dobré mať tiež pripravenú hubku v prípade, že vám čosi na obraz kvapne.

 

 • Pri akvareli sa využíva často lazúrovanie. Lazúra je postupné nanášanie farieb – vrstva na vrstvu. Zapamätajte si však, že ďalšiu vrstvu môžete nanášať iba ak je tá predošlá už suchá.

 

 • Technika mokrým na mokré – začínate maľovať na mokrý papier. Farby sa vám krásne prepoja a rozpijú, vzniknúť z toho môžu napr. čarovné krajinky. Dobre to však zvládnu len tí skúsenejší.

 • Technika mokrým na suché – využíva sa najmä na maľovanie detailov. Využíva sa pri tom menej vody ako zvyčajne.

 

 • Potrebujete aj paletu, na ktorej si farby budete miešať. Rovnako dobre však poslúži aj nejaký vrchnák či tanierik.

 

 • Dobrým pomocníkom je maskovacia kvapalina na akvarel. Ňou zakryjete na papieri tie miesta, ktoré zatiaľ zostanú biele. Túto gumu potom ľahko zošúchate dolu.

 

Ako postupovať?

 • Najprv si pripravte papier (napnúť a oblepiť). Potom vyberte obľúbené akvarelové farby. Následne môžete začať s maľovaním. Je dobré predtým vedieť, čo chcete maľovať, poprípade si to ceruzkou načrtnúť.

 

 

 • Pred maľovaním si na papieri vyskúšajte, ako farby reagujú, ako vyzerajú odtiene, keď sa zmiešajú. Tento vzorkovník iste využijete aj pri ďalšom maľovaní.

 

 • Nanášajte farebné vrstvy podľa toho, aké odtiene chcete dosiahnuť. Nezabudnite, že lazúrovať môžete iba ak predošlá vrstva už uschla. V opačnom prípade by sa vám farby opäť prepojili a vznikli by pravdepodobne neželané odtiene.

 

 • Pri maľovaní vynechajte miesta, ktoré majú zostať biele.

 

 • Najprv namaľujte nebo, potom stredný plán a nakoniec to, čo je vpredu. Musíte tiež vedieť odlíšiť tmavé a svetlé plochy. Tie tmavé vytvoríme lazúrovaním, tiež môžeme v týchto miestach použiť menej vody pre tmavší výsledok.

 

 • Na záver celé svoje dielo skontrolujte a dopracujte detaily podľa svojho uváženia.

Tip: Ak prižmúrite oči a nevidíte najsvetlejšiu a najtmavšiu časť obrazu, tak je obraz v tónovo jednoliatej hladine – to pôsobí nedomaľovane.

 

Veríme, že vám náš návod pomohol a že sa pustíte do čarokrásnych malieb.

Prajem vám pekné tvorivé dni,

Janka

Blog ARTMIE

Štítky

akrylová fixa akvarelové farby aranžovanie drevená dekorácia drevený rám farby svietiace v tme glow in the dark farba grafická farba na linoryt hodvábna šatka impasto kaligrafia kreatívne tvorenie krémová akrylová farba kreslenie kreslenie mangy lak magic marble magic marble maľovanie na sklo markery mramorovanie olejové farby papierové roztieradlo pasparta pigma micron plátno plochý štetec prírodný štetec prstové farby sprej stuha súťaž syntetický štetec terpentínový olej uhlík valček na linoryt white nights zhusťujúce médium na akrylové farby ako kombinovať farby ako maľovať na sklo ako namaľovať ružu ako zabaviť deti počas karantény akryl Akrylová farba Lefranc & Bourgeois akrylová farba Pentart akrylové barvy akrylové farby akrylové farby akrylový popisovač akvarel akvarelové barvy akvarelové farby akvarelové popisovače Amsterdam arches ARTMIE ARTMIE ateliér batikovanie betón ceruzka čistič štetcov COPIC coronavírus da Vinci da Vinci Maestro Dekor Paint dekupáž drevená doska EAA EAA 2020 Ecoline ekologické farby european art awards Faber-Castell farba roka farby na keramiku farby na porcelán farby na sklo farby na telo farby na textil farby na textil pentart farby na tvár farby na tvár a telo farebné koleso fixky na textil fluorescenčné farby freska Gerhard Richter gesso guľatý štetec guľatý štetec halloween heavy body hrdza hustota akrylových farieb jar jarné maľovanie karanténa Koh-i-noor kontura korálky koralová farba Kreul KREUL kriedová farba krok za krokom kvety liatie akrylových farieb linoleum linoryt liquitex louvre maľba maľované Vianoce maľovanie maľovanie na drevo maľovanie na hodváb maľovanie na kožu maľovanie na sklo maľovanie na textil maľovanie na tričko maľovanie na tvár maľovanie podľa čísel maľovanie s deťmi maľovanie špachtľami maľovaný riad maskovacie médium metalická farba miešanie akrylových farieb miešanie farieb modelovanie molotow molotow Mucki napínacie lišty olejove farby Olejové farby Kreul olejovky paletový nôž papier patina Pentart pigment plátno plátno na lepenke Popisovače na sklo a porcelán pouring médium primárne farby prírodné farby prirodzená čierna rám Royal Talens Royal&Langnickel ruža šablóna na maľovanie šablóny šablóny na textil sakura sekundárne farby šeps sieťotlač sketchbook journal Slávni umelci snazaroo soft body SOLO GOYA triron špachtľa špachtle špachtle ARTMIE St. Petersburg štetce štetec stojan štruktúry svetlostálosť techniky akryl techniky maľby transfer tvar štetca umelci umelecké schopnosti umelecké tipy umelecké zručnosti umelecký štetec Umton vajíčka van gogh veľká noc veľkosť štetcov Vianoce vianočný obraz viskozita akrylových farieb vlnenie papiera živica životné prostredie
OTU3ZTZjY